Tekturowe tuby – chód w kierunku trwałości

Mamy XXI wiek tudzież zdajemy sobie sprawę spośród ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje masa kryzysów, które przyczyniają się aż do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna fabrykacja odpadów nieulegających biodegradacji, brak odpowiedzialnego zarządzania odpadami a recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu historia w BBC News… rejestr ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero ostatnimi czasy (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy adresować uwagę na nasze środowisko tudzież eksplorować ocenić waga człowieka tudzież jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są non stop w toku. Jednak między wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, ażeby zniżyć nasze problemy, „recykling naszych odpadów zaś zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego również produkty tekturowe wykonane w 100% z papieru pochodzącego z recyklingu są oczywistym wyborem, kto być może http://www.zuchowicz.eu podmienić różne niezrównoważone oraz kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne nuże od chwili jakiegoś czasu, od chwili lat 50. ubiegłego wieku, zaś kształtny się tanie tudzież przyjazne dla środowiska.

Obecnie brystol jest wykorzystywana w wielu branżach, od opakowań po budownictwo, a jest przede wszystkim znana ze swojej wytrzymałości i integralności strukturalnej, tudzież dodatkowo umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem dla przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się aż do recyklingu – przypadkiem egzystować po raz drugi wykorzystana względnie poddana recyklingowi w relacje od chwili potrzeb

Niedrogi – w porównaniu z innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość natomiast brak elastyczności – biegłość do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie z przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, iżby nadawały się aż do różnych zastosowań w budownictwie oraz przemysłowych operacjach nawijania. W związki od momentu zastosowania natomiast funkcji, do której są używane, tekturowe rdzenie a tuby mogą znajdować się zaprojektowane tak, tak aby trwać http://www.kacperek.eu nieodzowny rozmiar, hart a koherencja gwoli wielu zastosowań przemysłowych i budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze do 2010 roku stosowanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało owo z faktu, iż hart papieru ulega pogorszeniu poniżej wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało to jego zastosowanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, z powodu wybitnie wydajnej natomiast pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera spośród 2014 roku, jesteśmy teraz w stanie fabrykować tekturowe tuby, które są nie bez przyczyny zabezpieczone zanim przenikaniem wilgoci. Ta mechanika pozwoliła na eksploatacja tektury aż do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność zaś wigor strukturalną, które spełniają wymagania zaś pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują aktualnie szerokie http://www.wyroba.eu aplikowanie w projektowaniu tymczasowych czy też półtrwałych konstrukcji, takich gdy przestrzenie wystawiennicze tudzież rozrywkowe, domy, schroniska, i nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym od momentu lat 50-tych XX wieku, po największej części aż do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są także tradycyjnie używane do poziomego deskowania mostów i podobnych konstrukcji.

Chociaż chwilowo dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane aż do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych do projektowania konstrukcji ze względu na wybór ich recyklingu zaś zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne wykorzystanie materiałów tudzież rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co przypuszczalnie umożliwić budowę tanich oraz zrównoważonych konstrukcji. Może to potencjalnie dogodzić światowe potrzeba posiadania na tanie budowlanka mieszkaniowe a konstrukcje.

Related Posts