Postawa oraz behawior człowieka

Postawa odnosi się do uczuć, przekonań oraz predyspozycji behawioralnych skierowanych aż do ludzi, grup, idei albo obiektów. Wpływa ona na zachowanie jednostek. Decyduje o http://www.niesporek.pl tym, gdy działać albo zachowywać się w danej sytuacji. Postawa jest rodzajem nawyku. Jest owo zwyczajny badania robienia rzeczy. Wszystko w życiu `s osoby będzie lepiej, jeżeli sylwetka osoby dostaje lepiej. Sukcesy oraz porażki w życiu zależy od czasu postawy jednostek. Jeśli postawy są pozytywne, owo zależności międzyludzkie będą pozytywne. Jest ono wewnętrzne i nadzwyczaj trudne do zmiany.

Zachowanie to sposób, w który informacja osoba reaguje na swoją postawę. Ta oddźwięk jest ewentualnie pozytywna lub negatywna, w relacje od tego, jak postrzega swoje stanowisko. Na przykład, dziecko, które nie zgadza się spośród rodzicami przypuszczalnie czniać iść do szkoły albo studiować. Ponadto, osoba, która nie lubi innej osoby czy też ma mało szacunku do niej może http://www.chrzastowski.pl zademonstrować tę postawę poprzez mówienie jaskrawo aż do tej osoby. Na zachowanie przypuszczalnie mieszać się dużo czynników nie licząc postawą, w tym przekonania na temat siebie tudzież innych, czynniki pieniężne, wpływy społeczne zaś wygoda. Jest to impreza lub reakcja osoby w odpowiedzi na zewnętrzne ewentualnie wewnętrzne bodźce. Wskazuje sposób, w kto coś funkcjonuje albo działa wewnątrz.

Psychologowie definiują postawy jako wyuczoną tendencję aż do oceniania rzeczy w oznaczony sposób. Może owo mieścić ocenę ludzi, spraw, przedmiotów czy też wydarzeń. Takie oceny są często pozytywne lub negatywne, atoli mogą podobnie być czasem niepewne. Na przykład, możesz mieć mieszane uczucia co aż do konkretnej osoby ewentualnie sprawy. Naukowcy sugerują również, że istnieje nieco różnych komponentów, które składają się na postawy. Składniki postawy są nieraz określane w charakterze CAB bądź alfabet postawy.

Komponent poznawczy: Twoje myśli a przekonania na ustalony temat.
Komponent afektywny: gdy obiekt, osoba, zagwozdka czy też zdarzenie wpływa na Twoje samopoczucie.
Komponent behawioralny: jak budowa ciała wpływa http://www.szczechowski.pl na Twoje zachowanie.

Istnieje co niemiara czynników, które mogą wpłynąć na to, gdy i dlaczego kształtują się postawy.

Doświadczenie – Postawy kształtują się szczerze w wyniku doświadczenia. Mogą pojawić się w wyniku bezpośredniego doświadczenia osobistego lub mogą stanowić wynikiem obserwacji.
Czynniki społeczne – Role społeczne natomiast normy społeczne mogą być wyposażonym przenikliwy ważność na postawy. Role społeczne odnoszą się aż do tego, jak http://www.obiala.pl zasoby ludzkie powinni się oszczędzać w określonej roli lub kontekście. Normy społeczne obejmują zasady społeczeństwa dotyczące tego, jakie zachowania są uważane za właściwe.
Uczenie się – Postaw można się przyuczyć na co niemiara sposobów. Zastanów się, w jaki badania reklamodawcy wpływają na Twoje nastawienie do konkretnego produktu. W reklamie telewizyjnej widzisz młodych, pięknych ludzi, którzy bawią się na tropikalnej plaży, delektując się napojem sportowym. Ten atrakcyjny zaś przyciągający obraz powoduje, że rozwijasz pozytywne skojarzenia z tym konkretnym napojem. Ludzie uczą się także postaw przez obserwację ludzi około nich. Kiedy ktoś, kogo podziwiasz, reprezentuje określoną postawę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że rozwiniesz te same przekonania. Na przykład, przychówek spędzają do licha i trochę czasu na obserwowaniu postaw swoich rodziców zaś na ogół zaczynają wykazywać podobne poglądy.

Czynniki, które wpływają na siłę postawy
Naukowcy odkryli, iż poniżej pewnymi warunkami ludzie są bardziej skłonni oszczędzać się zgodnie ze swoimi postawami:

Gdy Twoje postawy są wynikiem osobistego doświadczenia.
Kiedy jesteś ekspertem w danej dziedzinie.
Kiedy spodziewasz się korzystnego wyniku.
Kiedy postawy są w szeregu przypadków wyrażane.
Kiedy możesz byt http://www.brewinski.pl zdobyć względnie posiać w związku z tą kwestią.

Postawy mogą się zmieniać, by przystosować się do zachowania
W niektórych przypadkach zasoby ludzkie mogą w rzeczy samej odmienić swoje nastawienie, by lepiej zaadaptować je aż do swojego zachowania. Dysonans poznawczy owo zjawisko, w którym figura doświadcza psychologicznego niepokoju z powodu sprzecznych myśli lub przekonań. Aby obniżyć to napięcie, siła robocza mogą przeistoczyć swoje postawy, żeby odzwierciedlić swoje inne przekonania ewentualnie rzeczywiste zachowania. Wyobraź sobie następującą sytuację: Zawsze przywiązywałeś dużą wagę aż do bezpieczeństwa finansowego, aliści zaczynasz natrafiać się spośród kimś, kto jest wielce chwiejący się finansowo. Aby zmniejszać się energia spowodowane sprzecznymi przekonaniami tudzież zachowaniem, masz dwoje możliwości. Możesz zrealizować związek natomiast poszukać partnera, który jest w wyższym stopniu wypróbowany finansowo, czy też możesz zmniejszyć autorytet stabilności finansowej. W celu zminimalizowania dysonansu pośrodku sprzecznym nastawieniem i zachowaniem, musisz względnie przerobić nastawienie, ewentualnie odmienić swoje działania.

Zmiana postawy
Chociaż postawy mogą być wyposażonym na nieograniczoną skalę autorytet na zachowanie, nie są one niezmienne. Te same wpływy, które prowadzą aż do kształtowania postawy, mogą również spowodować jej zmianę.

Related Posts